Factory pro magory

konev3Můj oblíbený prodejce Chawangshop, se kterým jsem zjevně naladěn na stejnou zájmovou vlnu, kdesi u prodejce mimo Čínu našel (nejen) 65 ml velkou shui ping konývku z tmavé hlíny zini, z devadesátých let z Factory 2, za 72 dolarů. Má se jednat o hlínu špičkové kvality, vysoký výpal. Za sebe doufám, že se mu zase dlouho žádný podobný hit nepodaří, protože tiskárnu na prachy skutečně nevlastním. OK, koupil jsem raději rovnou dvě konve, co už, ono se to neztratí. Za dvacet let se určitě najde minimálně jeden takový zvědavec jako jsem já, který za tenhle archivní kousek bude ochoten zaplatit solidní cenu (pokud se toho konvička vůbec dožije). Osobně očekávám, že to prodám zpátky do Číny, heh.

Komu výše uvedený výčet nic přímo neříká, upřesním: říká se… že dneska už se konvičky nedělají z pořádné hlíny, hlína má příznivě ovlivňovat chuť čaje, zvláště ta původní, kvalitní, z vůbec nejlepší dělala Factory 1, a Factory 2 taky nebyla špatná. Nicméně, tyhle these mají svoje mouchy a jestli si o nich chcete přečíst více, tak je tu MarshalN. Můj dojem například z dua-ni za osm stovek z shengmu je v kombinaci s méně pečenými dancongy veskrze pozitivní, ale dám tomu ještě čas, než si ev. ještě jednu pořídím do zásoby.

Z mého pohledu je to prostě tak, že jsem si chtěl vyzkoušet vliv (dlouhodobý) konvičky na čaj a k tomu jsem hledal optimální velikost pro osamělého pijáka. Mám tam jednu 45 ml, ta se na pu erhy ukázala jako příliš malá, ale asi ji přehodím na opravdu staré oolongy. 100 ml je zase příliš velká, především tedy pro vícenálevové materiály. 65 ml se jeví jako ideální velikost. Solidní 100 ml konve se v ČR obvykle pohybují kolem 1300 Kč+ a menší velikosti prostě nejsou. Jak mi vysvětloval na fóru tea-earth přímo Honza z Chawangshopu, nikdo je moc nedělá, protože je prostě nikdo pořádně neumí – lidem chybí praxe ze starých továren. Ergo kladívko se je nikdo ani nesnaží padělat, bo je to jednak drahé, jednak nesnadné. Padělají se pak spíše Factory 1 věci, protože se lépe prodávají.  A jinak obecně vzato, není asi v oblasti čajového příslušenství nic tak nepřehledného, jako išingové konvičky. Čaj člověk ochutná a za chvíli ví, jestli mu sedne a je ochoten zaplatit cenu. Ale konvičky? Různé hlíny, různé výpaly (jedna hlína při různé teplotě vypadá jinak), různé tvary, výrobci a hromady padělků.

No. Pokud můžu svoji novou konývku posoudit, tak je udělaná opravdu pěkně, tvar je vyvážený, víčko v zásadě sedí dobře, když v něm při slévání ucpu dírku, proud se přeruší. Měl jsem tedy v ruce konvičky, které „zvonily“ výrazně více, ale přes výpal nejsem odborník (a na pu-erhy se poporučují méně pálené hlíny). Je příjemná do ruky a pracuje se s ní opravdu pěkně. Je to prostě autentický kousek Číny a výrazně zlepšuje estetický pocit z pití čaje. Konvička nemá sítko, je to tzv. single hole, což býval obvyklý postup u těchto malých velikostí, kde je otvor do hubičky tak nepatrný, že sítko v zásadě nemá smysl. Pro kvalitní čaj to tak taky funguje, pokud je tam více zlomků, konvička se trochu přicpává, ale nevýznamně – ostatně, od toho jsou všeliká šťourátka. Co se týče ovlivnění chuti – porovnávací slepý test oproti porcelánu jsem ještě nedělal, nechám si to přes Vánoce. Jen tak od boku je chuť možná stopově sladší, nezaznamenal jsem žádný významný posun oproti porcelánovému gaiwanu. Ale ze špatného čaje stejně žádná konev gu-shu neudělá. Vůbec se myslím vliv konývek na chuť trochu přeceňuje, ale neměl jsem jich v ruce tolik, abych to mohl tvrdit odpovědně. A také je třeba vzít v úvahu, že vliv na chuť může být i negativní.

A teď k tomu méně zábavnému. Konývka přišla při aktuálním kurzu 22 Kč za dolar včetně poštovného a poplatků při konverzi měny na hezkých 2000 Kč. Možná bych si ji měl dát za sklo a jen se na ni dívat, protože při běžném používání už má člověk pocit, že s tímhle by už opravdu třísknout nechtěl, což je přeci jen poněkud svazující. Pominu, že ji mám normálně v práci na stole, ale tam se věci neztrácejí, takže se o ni v tomhle směru bát nemusím. Nicméně… (A to je ono, jakmile se člověk začne těmito myšlenkami zabývat, ztrácí pití čaje část svého kouzla a klidu. Imo ale si to časem sedne. A nebo se vrátím ke gaiwanu za stovku.)

Konývka podle prodejce nese nápsy: Yuan Ting a na dnu Zhongguo Yixing a tady je:

konev1

konev2

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s