Kintsugi – první zkušenosti

Nahromadilo se mi doma pár střepů, ženina oblíbená konvička, poklička od mého gaiwanu atd., tak jsem si objednal věci na kintsugi – set na opravu od prodejce Mejiro, konkrétně verzi s nízkoalergenním lakem urushi. Obsahuje všechno, co je pro opravu rozbitého nádobí potřeba. Podruhé bych to ale udělal jinak. Objednal bych si nejspíše oba dva typy urushi – normální a krycí červený a hlinku tonoko. Ostatní věci se dají sehnat zde, včetně štětců v lepší kvalitě než jsou přibaleny. Na urushi pozor, má svoje rizika.

První poznatky. Rukavice (větší množství) jsou potřeba. Urushi se z kůže dostává celkem nesnadno. Navíc, než se člověk s lakem naučí, spolehlivě se opatlá. Včetně opravovaného předmětu, takže je potřeba začít nejlépe s  porcelánem, z něj se urushi dostává i po zaschnutí celkem snadno. Složité střepy je lepší lepit po částech, pokud to jde. Výplně směsí s hlinkou tonoko se brousí jednoduše, je ale třeba plochu pečlivě vyhladit, jinak jsou po nanesení kovového prachu vidět nerovnosti. Je potřeba koupit terpentýn, kterým se lak relativně snadno smývá. Pro jemné čáry je potřeba dobré světlo, ideálně stojací lupa. I malý štěteček v setu není dost jemný na tenkou linku. To je asi tak všechno. Na youtube lze nalézt mnoho videí techniky kintsugi, jedna z produkce mejira, o něco komplexnější jsou videa, která točí Dave Pike. S pokovením konvičky nejsem příliš spokojen, asi to sundám a udělám znova.

Poznámka: toto stříbro není vhodné – je moc hrubé, toto je zase moc jemné a neleskne se.

Střepy – žádné štěstí, hromada práce

kints2

Rozbalený set pro opravu

kints1

Slepená konvička

kints4

Slepená poklička

kints3

Předběžně hotová konvička

konev4

Naučné video od prodejce setu. Doporučuji pustit i jen kvůli nádherné doprovodné hudbě.

Tady je soubor videí od autora Dave Pike – první díl, na který navazují další a provedou zájemce podrobně celým postupem opravy.

8 thoughts on “Kintsugi – první zkušenosti

 1. Dobrý den, děkuji za článek, zajímalo mě, jestli v Čechách někdo kintsugi umí. Dnes jsem si totiž rozbila víčko od svého oblíbeného gaiwanu a prodejce/výrobce mi bohužel sdělil, že doobjednání pouze víčka není možné, protože se jedná o ruční výrobu. A google mi našel Váš blog.

  Tudíž se chci zeptat: myslíte, že se dá s touto sadou opravit i taková věc, jako je chybějící kus, ca 1X0,5 cm? (domodelovat vyštípnutý úlomek?). Popř, je potřeba něco dokoupit?

  • Dobrý den, pro domodelování vyštípnutého kusu se používá prášek (hlinka) tonoko, smíchaná s urushi. Chce to trochu fortelu, ale já si tím domodeloval například vyštípnutý kus na talíři a drží to bez problémů. Je to součást sady. V Česku je jeden pán, který kinsugi umí a opravy inzeruje, ale teď se mi nedaří najít jeho stránky.

  • Ale musím tedy dodat, že lepení gaiwanu nedopadlo dobře, spoj nedržel a nakonec víko letělo do koše. Ale možná jsem něco udělal špatně.

 2. Dobrý den,
  ,,podařilo“ se mi rozbít originál japonskou konvičku a chtěl bych ji zachránit. Zajímalo by mě, je-li tato technika lepení vhodná i na spoje, kterých se bude dotýkat čaj ? Děkuji za odpověď .

  • Hm, tradičně se to tak používalo, imo. Ale na vašem místě bych pohledal na netu, zda k tomu jsou nějaké novější názory a výzkumy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s