Phoenix oolong Song Zhong Zhi Lan Xiang

Phoenix oolong Song Zhong mi dorazil od pana Hojo. V informacích k tomuto čaji uvádí, že kultivar Song Zhong je F1 generací známé odrůdy Shui Xian. V chuti je po do určité míry cítit.  Má jít o materiál ze stromů starých kolem 200 let (podle popisu v ceníku 300+) z nadmořské výšky 1000 m.

Barva suchého listu je tmavěji hnědá, mokrého tmavě hnědo zelená. List je pěkný, bez zlomků a drti. Vůně suchého listu je výrazná, parfémová, někde mezi mléčným karamelem a šeříkem. Pečený tón je přítomný, ale velmi decentní. Vůně mokrého listu je obdobná suchému, jen intenzivnější a nese také lehké citrusové a kopřivovo-oolongové tóny. Barva nálevu je světleji žlutohnědá. Chuť je něco mezi šeříkem, citrusem a liči se stopou fénixové „kopřivy“, intenzivní, velmi příjemná, dlouho vytrvává v ústech. V dochuti znatelný citrus, karamel. Sladkost zhruba střední, návrat sladkosti střední až silnější. Trpkost je nepatrná, hořkost nízká.  Vůně z šálku výrazně medová, karamel, citrus. Velmi stimulační. Při přípravě jsem se držel zhruba tohoto postupu (cca 2 g na 65 ml). Kroků bylo určitě 10+ a čaj stále držel, v pozdních nálevech dominovaly hlavně citrusové tóny.

Shrnutí: Dancongy piju spíše zřídka, takže moje hodnocení je třeba brát s rezervou. Určitě je to výborně zpracovaný čaj se skvělou vůní a značnou vytrvalostí. Nakolik tomu ale odpovídá cena, to už je jiná otázka. Především ale, vzhledem k velké vytrvalosti, to bude spíše čaj pro více lidí a gong-fu přípravu. Single piják bude mít co dělat, aby se propil až do konce. Pro mě ten čaj spíš není, obvykle piju první tři nejzajímavější nálevy a pak jde lupení do kompostu, protože si zároveň dodám adekvátní množství kofeinu. A pro tento postup mi stačí řádově levnější čaje. Navíc mě dost překvapila výrazná hořkost jak ve stress testu třetího nálevu ve včerejším testování, tak dnes při testu někdy po desátém nálevu. Podle výše linkovaného článku z tea-obsession by materiály ze starých stromů tak výraznou hořkost mít neměly. Ale jak říkám, fénixové oolongy moc neznám, takže nedokážu říct, nakolik je to relevantní. Při krátkých krocích se hořkost a trpkost prakticky neprojevuje. Balení bylo vybaveno pohlcovačem kyslíku.

Doplnění: Musím říct, že z vody, kterou mám v práci, je ten čaj celkem dost odlišný. Jemnější, více sladký, více mléčný, ale méně intenzivní chuť včetně hořkosti a trpkosti. Dokonce i stress test dal znatelně nižší hořkost. Nicméně chuť i sladkost vytrvává v ústech vytrvává opravdu dlouho. Ta voda pochází z jiné vodárny, a mám pocit, že je o něco měkčí. Nejvíc mi to připomíná vodu, která prošla britou. Asi bych ale volil „domácí“ vodu.

Cena: 2290 yenů za 15 g, tedy 33,6 Kč/g při kurzu 22 Kč za 100 yenů.

Song Zhong

Song Zhong v novém šálku (stress test nějakého 10+ nálevu, proto je celkem tmavý)

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s